Kitap Gezegeni

Bestami Yazgan

bestamiyazgan@hotmail.com

Bestami Yazgan

1957 yılında, ilk defa Osmaniye’de güneşi, ayı ve yıldızları sevinç çığlıkları arasında selamladı. Onları, annesini ve babasını görünce gözü kamaştığı için birkaç gün gözlerini açamadı. Gözü açılıp okuma çağına gelince bilgi bahçesine girdi sevinçle. Gördüğü güzellikler karşısında kendinden öyle geçti ki tam on altı yıl, bu bahçeden ayrılamadı.

Edebiyat fakültesini bitirdikten sonra, aynı bahçede bahçıvan olarak görev aldı. Yirmi beş yıl bilgi çiçeklerine sevgiyle baktı. Kendisi resmen emekli olmasına rağmen yüreği sevmekten ve yazmaktan emekli olmayı düşünmüyor.

“Kaç çocuğunuz var?” diye soranlara “Dördü çiçek soylu, elli altısı kitap soylu; altmış tane çocuğum var.” diye cevap veriyor. Bazen kendinden geçip “Ne olur yâ Rabb’im, Rabb’im ne olur! Öğretmeni olsam tüm çocukların!” diye yalvarıyor.

1994 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından Çocuk Edebiyatı dalında “Yılın Yazarı”, 2003 yılında Çocuk Edebiyatçıları ve Yayıncıları Birliği tarafından “Yılın Şairi” seçildi.

Millî Eğitim Bakanlığınca hazırlanan Türkçe ve Din Kültürü Ahlak Bilgisi kitaplarında, yirminin üzerinde şiirine yer verildi.

Şimdiyse çocuklara yeni kitaplar sunabilmek için arı gibi çalışmaya devam ediyor.Yazarın Kitapları